אייר בראש

לפניכם טעימה קלה מרזי האיירבש והאפשרויות אשר ניתן ליישם בעזרת כלי זה:

 

אז מה זה בכלל איירברש?

האיירברש, או בתרגום חופשי לעברית מכחול האוויר, הוא כלי לצביעה המופעל בעזרת לחץ אויר ומכאן גם שמו בעברית ובאנגלית. זהו אותו מכחול מיוחד אשר אתם רואים בידיהם של מאיירי הגרפיטי ברחובה של עיר. כמו כל כלי אחר שנועד לצביעה כגון טושים, עפרונות צבע דיו וכן מכחולים להחלת צבע וכולי, האיירברש הינו כלי להחלת הצבע עם איכויות מסוימות, בעל יתרונות וחסרונות בהשוואה לשאר כלי הציור.

 

קצת היסטוריה

הפטנט עליו מבוסס האיירברש הומצא עוד בסוף המאה ה-19 על ידי פרנסיס אדגר סטנלי. סטנלי המציא את הפטנט הנפלא בו קיימת שיטה ליצירת ריק או ליתר דיוק לחץ קטן במקום מסוים בהשוואה ללחץ שמבחוץ, כך שע"י "שאיפת" האוויר לאיזון וכן ע"י אטימה מוחלטת בין מקום הלחץ הקטן למקום הלחץ הרגיל, ניתן יהיה לשים נוזל או גז בין לבין ,במקרה שלנו צבע, ובכך "לדחוף" את אותו הצבע ע"י האוויר שמבחוץ. מאז עבר האיירברש עוד כמה גילגולים טכנולוגיים ופיתוחים מתקדמים למינהם, עד שהגיע לתוצר המודרני בצורתו ובתכונותיו שאנו מכירים כיום.

האיירברש עובד ע"י לחץ אויר ועל מנת לעבוד כראוי אנו זקוקים לשלשה דברים הכרחיים והם: אירברש, מקור אויר וצבע.

מקור האויר- ישנן כמה מקורות אויר אתם ניתן לעבוד כאשר מקור האוויר הרווח הינו המדחס או בשמו היותר ידוע ומוכר "הקומפרסור". הקומפרסור הינו מכשיר אשר לרוב מורכב ממדחס, מען משאבה הפועלת ע"י חשמל, ומיכל, טנק אשר אוצר בתוכו את האוויר. בינהם יש צינור המחבר מצידו האחד לקומפרסור ובצידו השני לאיירברש. הקומפרסור צורך חשמל בהתאם לגודל המנוע שלו. ישנם מנועים גדולים יותר וקטנים פחות. כאשר נדרש לבצע איזשהו סוג של עבודה נבדוק תמיד שאכן יש לנו מקור חשמל פעיל וחזק בכדי לתמוך במדחס.

מגוון סוגי הקומפרסורים מותאם לפי מטרת הצביעה שלו

(מילוי,ריסוס, בתנאים לחים, בתנאי שקטים ועוד...)

האיירברש- האיירברש- מכחול האויר, הינו מברשת צבע המזריקה צבע באמצעות לחץ אויר ללא כל מגע ישיר במשטח ומסתמכת על פטנט המבוסס על חוק מסויים שבטבע.

 

יתורנותיו של האיירברש:

1. ההבדל בעבודה במכחול אויר על פני כלי ציור אחרים דוגמת מכחולים עפרונות וכו' מתבטא בעיקר באפשרות למעברי צבע נקיים ומהירים כאשר צבע אחד מתמזג בשני והשני בשלישי וכולי.

2. מהירות במקרים מסויימים על פני כלים אחרים.

3. אפשרות לתוצאה "נקייה" על משטחים שונים ומגוונים.

4. תוצאה מהירה ע"י ייבוש מהיר בהשוואה לכלים אחרים.

 

האיירברש עובד בשיתוף עם הקומפרסור ולכן חלק מן האיירברשים נועדו לעבודה בלחץ גבוה וחלקם בלחץ נמוך. כמו כן, איירברשים מסויימים יכולים לספק כמות גדולה של צבע במשיכת הדק אחת, ואילו חלקם כמות מזערית.

גם לאיירברש 2 סוגים עיקריים: "חד פעולתי" ו"דו פעולתי". ההבדל בינהם הוא שהראשון מספק פעולה אחת (הוצאת אוויר וריסוס) והשני 2 פעולות (הזרמת האוויר, שליטה בריסוס הצבע מבלי להפסיק במקביל את זרימת האוויר).

הטכניקה של עבודה באיירברש כוללת בתוכה טכניקת יד חופשית, המשטח עליו נרסס, הלחץ בו נשתמש, והמרחק מן המשטח כאשר הכל במטרה להשיג תוצאה מסויימת שתשרת אותנו לאור מה שאנו זקוקים לו עם או בלי שבלונות.

הטכניקה משתנה בהתאם לסוג האיירברש בו נשתמש, חד פעולתי או דו פעולתי.

הצבע- המרכיב השלישי ההכרחי והאחרון הינו הצבע כאשר מרכיב זה קשור ישירות למקור האויר ולאיירברש. באופן עקרוני, כל סוג צבע שהוא בין אם מבוסס על מים ובין אם מבוסס על מדלל אחר, יכל להיות מרוסס ע"י האיירברש.

את סוג הצבע אנו נבחר בהתאם למטרות שאליהן אנו מעוניינים להגיע. אם למשל אנו מעוניינים בריסוס על גבי בגדים שבמוקדם או במאוחר יכובסו, נצטרך להשתמש בצבע העונה לדרישה הזו. במקביל, נצטרך לדאוג לדילול הצבע באופן שמצד אחד ייגרום לצבע להיות בסמיכות, ומאידך לדאוג שהצבע לא ייאבד מן המרקם שלו.

חשוב לדעת, עבודה באיירברש דורשת סביבה מאווררת. בצבעים המבוססים על מים, וכל שכן בצבעים המבוססים על חומרים אחרים, חלקם רעילים, יש בכדי לגרום נזק לגוף שכן הצבע הניתז מן המשטח מתפזר באויר ומגיע למערכת הנשימה. לכן צריכים לדאוג לאורור ראוי או בכל דרך אחרת להמנע מלנשום את אדי הצבע. הפתרונות לכך הם ע"י הקמת מערכת אורור סביב לאיזור העבודה שלנו או חבישת מסכה (חד פעמית/רב פעמית לפי הנדרש).

לאיירברש שימושים רבים ומגוונים ברחבי העולם כולו. על שימושים אלו תוכלו ללמוד ולהתלמד ע"י לקיחת קורס באיירברש. אם טרם עשיתם זאת, מספיק שתכנסו ל"קורס באיירברש" אצלנו באתר, ותהנו מהעשרת הידע בתחום על בסיס יבש יותר. בהצלחה!

 

<< חזרה למאמרים


| גרפיטי לבר מצווה || גרפיטי על חולצות || איירברש |

.          
 
   

בניית אתרי אינטרנט אינטראקטיב בנייה וקידום אתרים