גריפיטי

גרפיטי לעסקים  גרפיטי לעסקים

גרפיטי לחדרי נוער  גרפיטי לחדרי נוער

 

 

גרפיטי הם ציורים הנעשים על גבי רכוש, הן ציבורי והן פרטי. גרפיטי יכול להיות אמנות, ציור או כתובות. בדרך-כלל מדובר בציורים שנעשים ללא הסכמת בעלי הרכוש - ועל כן מדובר בעבירה על החוק ובוונדליזם.

אומנם נשמע כי גרפיטי הוא יצירת קישקוש מלוטש על גבי קיר ע"י עובר אורח משועמם ומתוסכל, אך למעשה מדובר באומנות של ממש.

 

מאיפה הכל התחיל?

גרפיטי היה קיים מאז ימי קדם - כבר באימפריה הרומית וביוון העתיקה התקיימו כתובות גרפיטי. ניתן אפילו לומר שציורי מערות קדומים הם גרפיטי. המילה "גרפיטי" תיארה במקור כתובות וציורים שנמצאו על פסלים או על קירות בכל מיני מערות, חומות וקירות צדדיים.

הגרפיטי הראשון בישראל התגלה מושבה הטמפלרית וילהלמה, כיום בני עטרות. מדבור על ציור מתקופת מלחמת העולם הראשונה. הגרפיטי צויר על ידי חיילים בריטיים ששהו במושבה.

אחד מהגרפיטי היותר מוכרים ונפוצים בארצנו הוא הגרפיטי הנושא את הכיתוב "עם ישראל חי". גרפיטי זה מופיע בדרך כלל בצבע כחול ולו מצורף איור של מגן דוד. גרפיטי נוסף הנפוץ בישראל הוא "נ נח נחמ נחמן מאומן" של חסידי ברסלב ומופיע בערים רבות, בעיקר בעלות צביון דתי, בצורות שונות ומרביתם עם ניקוד.

 

הגרפיטי המודרני

גרפיטי זה נקרא גם אמנות הרחוב , אמנות הרכבת התחתית או אמנות הארוסול. הגרפיטי המודרני החל להיות נפוץ בסוף שנות ה-60 של המאה ה-20 בעיר ניו - יורק והופץ עד מהרה לכל רחבי העולם כשפה אמנותית לכל דבר, הנראית על קירות מבנים ציבוריים לפעמים מכערת אבל גם מייפה לעיתים שכונות עוני.

תוכנם, או שמא ניתן לקרוא לזה תכליתם של הגרפיטי עוסקים בהצהרות פוליטיות וחברתיות, הצהרות אהבה , עלבונות, אבל בראש וראשונה ביטוי עצמי,חיפוש הכרה וייחודיות, פרסום והפצת מסר לכמה שיותר אנשים אשר ייחשפו לכתוב או למצוייר.

 

המגבלה של הגרפיטי:

בשל היותו של הגרפיטי ציור על רכושו של אחר בניגוד להסכמתו, מדובר בפעולה בלתי חוקית. כדי להילחם בתופעה הקצו ערים רבות ברחבי העולם קירות מיוחדים למען אמני גרפיטי, מתוך כוונה לאפשר לאמנים לפתח את אמנותם מחד, מבלי שיעברו על החוק מאידך. אחרים מתנגדים לגישה זו בטענה שאפשרות ביצוע הגרפיטי בצורה חוקית אינה מקטינה את ביצועו בצורה בלתי חוקית. יש ערים בהם התארגנו קבוצות של אזרחים נגד גרפיטי, הפועלים באופן שיטתי למחיקת ציורי הגרפיטי.

באופן כללי מרבית הארצות אוסרות בגלוי את כתיבת הגרפיטי על גבי רכוש פרטי, לעט מספר ארצות התומכות בחופש הביטוי כל עוד לא נעשה נזק חמור לרכוש במקביל. בישראל, על פי חוק העונשין מי שכותב, מצייר, משרטט או חורט על מקרקעין של זולתו שלא כדין, או מדביק עליהם שלא כדין כל כתב או שלט, דינו – מאסר שנה אחת. ראו הוזהרתם!

 

הגרפיטי כמחאה:

קבוצות רבות מוצאות שימוש בציור הגרפיטי על מנת להעביר מסרים, חלקם סמויים וחלקם גלויים לחלוטין, בעזרת הגרפיטי לעוברים ושבים:

1. הגרפיטי הפוליטי - אחד משימושי המחאה המוכרים הוא הגרפיטי הפוליטי, מדובר במחאה כנגד הפוליטיקה או המשטר המדיני, כאמצעי להבעת דעה ולשיבוש תרבות. דוגמה בולטת לאומן גרפיטי מסוג זה הוא בנקסי, אמן לונדוני, אשר מתמחה בציור גרפיטי אומנותי בעל מסר פוליטי תוך שימוש באירוניה לצורך העברת המסר הרצוי.

 

2. הגרפיטי הפוגעני - שימוש אחר לגרפיטי עושות קבוצות שנאה. דוגמה לגרפיטי מסוג זה הוא הגרפיטי הנאו-נאצי והשחתת בתי קברות יהודיים ובתי כנסת. בישראל נפוצים ביטויי נאצה שונים.

האפשרות להעברת מסר ע״י הגרפיטי הן רבות ומגוונות. אומני גרפיטי רבים מודעים לעבודה שרק אם יהיה הכיתוב או הציור בכתב קריא וברור המסר יועבר בצורה הטובה והמרבית ביותר. דוגמאות להצלחת העברת המסר הרצוי הם: צורת פונט ברורה או מושכת במיוחד/ייחודית, הרקע של הגרפיטי, גווני הצבע והתוכן המילולי, זאת במידה והפונט קריא כמובן.

לגרפיטי יתרונות וחסרונות רבים. חשוב מאוד לשים את הדגש על קידום זכויות הנזקקים וקישוט קירות רחוב במקומות חוקיים. אך אם תמשיך תרבות הגרפיטי כפי שהיא מתנהלת כיום- לא רחוק היום בו יהפוך הרחוב לעיתון בפני עצמו.

אין ספק כי הגרפיטי הינו מדיום יצירתי. בצורתו הפשוטה הוא כלי פשוט וספונטני שמאפשר ביטוי עצמי ליחיד, לחבורות רחוב ואף לתנועות פוליטיות. בצורותיו המורכבות יותר הוא עומד בקריטריונים של יצירת אמנות של ממש - על אף מגבלותיו ולמרות הבעייתיות שלו מבחינה חוקית. הגרפיטי כולל בתוכו את כל האלמנטים של יצירה אמנותית: צורה וקו, צבע, ציור, רישום ואף פיתוח קליגרפיה ותלת- מימד, ומעל לכל – כמו בכל יצירת אמנות, הגרפיטי משקף סגנון וביטוי אישי של האמן היוצר אותו.

לפי איך שזה נראה כרגע, הגרפיטי לא הולך להעלם מהעולם כל כך מהר...

  
 
| אייר בראש || גרפיטי לעסקים || גרפיטי חולצות |

.          
 
   

בניית אתרי אינטרנט אינטראקטיב בנייה וקידום אתרים