גרפיטי לחדרי נוער

אין אומנות יותר סמלית מזאת של הגרפיטי שיכולה להתנגש עם עולם הנוער ברוב עוצמתו. הנוער מתחבר לסגנון הריסוס והאקשן המתלווה לאומנות שכזאת. הרי אחרי הכל לא מדובר בפיסול ביד או בצביעה יסודית בצבעי אקריליק על גבי קנווס מקצועי. לכן, במקומות רבים בעולם הבינו מזמן שאחד מהרעיונות הגדולים והטובים ביותר לעיצוב חדר נוער, חדרו של מתבגר, הוא גרפיטי המעטר את קירות החדר. לא במטבח, לא בסלון וגם לא בחדר שינה של ההורים- דווקא בחדרו של המתבגר הגרפיטי מקבל את מירב תשומת הלב והמשמעות שבחובו. מדובר בקישוט צעיר ויפה המותאם לרוח התקופה ולגיל הנעורים.

אך, לפני שתתאימו ציור גרפיטי על אחד מקירות החדר של המתבגר הצעיר בביתכם, כדאי שתדעו כמה עובדות לגבי חדרי נוער של מתבגרים, אשר היו עד לפני מספר רגעים חדרי ילדים לכל דבר. מה בעצם השתנה? מיד תגלו...

 

חדר הילדים התבגר

בשנים האחרונות ניכר, כי חדר הילדים הישראלי התבגר - הקווים חלקים ונינוחים יותר והחדר יכול ללוות את הילד עד סוף שנות נעוריו. חדר הילדים של היום הפך לדירה בפני עצמה, הכוללת פינת שינה, עבודה, משחק ואירוח. מקובל מאוד להכניס לחדרי ילדים פונקציות ואביזרים, שאפיינו בעבר את הסלון ואת שטחי המחייה של המבוגרים בבית כמו טלוויזיה, וידאו, מחשב ומערכת שמע, כאשר לצד אלו צריך להשאיר חלל למשחק ולשינה.

עיצוב חדר הילדים בארץ שייך לאמנות הבלתי אפשרי, מדובר בחללים קטנים יחסית בשטח של 15-13 מ"ר, שבהם צריך להכניס יותר פונקציות מאשר בכל חדר אחר בבית. התלמיד הממוצע לא מסתפק בשולחן כתיבה שנחשב לפריט המרכזי פעם, אלא משתמש במחשב אישי צמוד לכל עיסוקיו, זקוק למקום אחסון גדול לתקליטורים ועוד עשרות פריטים קטנים, ובמקרים רבים הכל צריך לשמש יותר מאשר ילד אחד.

אחד מהשינויים הגדולים ביותר הוא המעבר ממיטת קרש סטנדרטית אליה הורגלו הילדים הקטנים, לעיתים אף עם קרש המונע נפילה במהלך השינה, לספפת עור נפתחת בעלת 8 כיווני אוויר. המפהך במיטה.

הילד הישראלי המצוי ישן במשך שנים על ספת נוער נשלפת, עם מזרון דקיק מספוג. המיטות הגדולות, עתירות השטח מקטגורית ספפה או מיטה וחצי נראו כמו עב"מים בחדר הילדים המצוי ומזרון הקפיצים השתייך בלעדית לחדר השינה של ההורים.

כעת, מיטות הנוער חוצות גבולות. אין גבול להמצאות המטורפות שחברות הספפות ממציאות. ממצע שינה בעל מערכת איוורור בשם נט אייר להפחתת תחושת הלחות במיטה ועד למיטה מתכווננת בעלת מסאז' אחורי בעלת 3 מנועי עיסוי במהירויות משתנות, וטיימר אוטמטי, כל זה בלחיצת כפתור אחת. קהל המטרה הוא בני נוער וצעירים בגילאי 21-12.

מחירי מיטות מסגנון זה יכולים להגיע בכיף גם למחיר שלא מופל מ10,000 ש"ח.

כל זה עוד לפני שדיברנו בכלל על הפטנטים ההופכים את הספפה לרב תכליתית, למשל: מיטה ההופכת לכורסא, מיטה שהיא מקום אחסון למצעים, מיטות נפתחות ועוד ועוד... מרוב פעולות שונות בחפץ אחד כבר נשכח מה התכלית המרכזית לשמה נוצר המוצר, שינה.

כעת, נסו לדמיין את כל השיכולולים שצויינו כאן על רקע קיר גדול אשר עליו פרוס ציור גרפיטי משגע הנותן אווירה רחובית אך אומנותית לחדר. פשוט משגע!

אם כן, הבנו שהיצע העיצובים אין לו סוף. הדור המפונק של היום דורש הרבה מעבר למה שהיה לדור הקודם, אשר הסתפק במזרן דקיק אשר נח על בסיס עץ רגיל אשר עמד בפינת החדר, לרוב לצד 3 מיטות נוספות כאלה. תרבותו של נער מתבגר היא שונה בתכלית מילד קטן המסתפק המועט ולרוב אף מוקיר להוריו על כל במבה קטנה שמגישים לו לפה.


הילד התבגר

אז איך תבדילו שצמח לכם מתבגר חדש בבית? כן כן, זה שעד לפני דקה היה זאטוט חסר אונים או בן הזקונים שלכם. הרי לכם מספר תסמינים רגשיים וסממני התנהגות אופייניים, שנחלשים או נעלמים לגמרי עם תום תקופת ההתבגרות:

חיפוש פעיל אחר זהות מינית, תחושה חריפה שהוריו ומשפחתו של המתבגר אינם מבינים אותו ואינם קשובים לצרכיו, נטייה למרד בסמכויות, בפרט סמכות ההורים ובתי הספר, נטייה להפכפכות רגשית, התנהגות לא שקולה ובפרט נטילת סיכונים לא מחושבים, תחושת ריקנות, תחושת ניכור, חיפוש פעיל אחרי הגדרה עצמית ובידול הפרט מסביבתו, התחברות לקבוצות המסומנות חברתית כמרדניות,

עם זאת למשבר גיל ההתבגרות ישנם גם פנים חיוביים רבים. מתבגרים רבים מגלים עניין בפילוסופיה, וקוראים תיגר על מוסכמות, שחלק מהן אכן נראות ברטרוספקטיבה כשגויות. ספרות פולחן - ספרות רעיונית, על פי רוב בצורת פרוזה, נוטלת חלק חשוב בתהליך הגיבוש בעת משבר גיל ההתבגרות.

כמובן שכל אלו בהחלט לא מחייבים שיופיעו בילדכם, אלו רק דוגמאות כלליות ותסמינים נפוצים בקרב בני נוער בגיל המתבגר.


 
 
| גרפיטי אירועים || גרפיטי כובעים |

.          
 
   

בניית אתרי אינטרנט אינטראקטיב בנייה וקידום אתרים